LICZNIK ODWIEDZIN
  • 450337
NEWSLETTER
Wczytywanie... Wczytywanie...
POLEĆ ZNAJOMEMU
Email Znajomego
Wpisz treść
Przepisz z obrazka

postheadericon Wykład A. Sawczuk

A A A

W dniu 13 marca 2013r. odbył się wykład mgr Anny Sawczuk pt. “Zespół Aspergera - jak pomóc w szkole i poza nią”. Wykład był interesujacy. Słuchacze zapoznali się, jak rozpoznawać dzieci, które posidają cechy autystyczne i jak im można pomóc. Objawami tej choroby są:

1. niedostosowanie społeczne,

2. wąski zakres zainteresowań, 

3. schematyzm,

4. zaburzenie mowy i języka,

5. zaburzenia w komunikacji niewerbalnej,

6. niezgrabność ruchowa.

Zadaniem dorosłych, a więc rodziców i dziadków jest umiejętne postępowanie, które złagodziłoby cierpienie dziecka i pozwalałoby mu odnaleźć się w społeczeństwie. 

Przed wykładem, jak i po nim słuchacze w naszej sali 005 spotkali się, by uczcić Dzień Kobiet degustując wspaniałe potrawy przygotowane przez siebie . Podczas posiłku Przewodnicząca - E. Kuczewska i kol. E. Mikulska podały szereg informacji nt. Święta- Dzień Kobiet.

postheadericon Zdjęcia z zabawy andrzejkowej

A A A

postheadericon Miesiąc pamięci o zmarłych

A A A

5.11.2012r. - w miesiącu szczególnej pamięci o zmarłych w naszej wierze, kulturze i tradycji - kilkuosobowa grupa naszych słuchaczek wyruszyła na pieszo-autokaroą wycieczkę po bialskich cmentarzach i miejscach pamięci narodowej. W tym dniu zdążyliśmy odwiedzić i poznać historie zaledwie trzech miejsc związanych z historią i dziejami naszego miasta. Spotkałysmy się na cmentarzu wojennym jeńców włoskich przy ul. Włoskiej, potem odwiedziłysmy cmentarz żołnierzy radzieckich przy ul. Przemysłowej, a nastepnie pomnik SYBIRAKÓW przy ul. Brzeskiej. Dalszą wędrówkę uniemożliwił nam ulewny deszcz.. Odwiedzenie cmentarzy obyło sie pod hasłem “Miesiąc pamięci o zmarłych”. Wyprawę tę zorganizowała Pani Danuta Michałowska.

 

postheadericon Informacje

A A A

Polska sztuka współczesna 
ostatnie spotkanie w Galerii Podlaskiej w dniu 1.06.2012

Zanim pracownik Galerii p. Marek Jędrych zaprezentował nam temat, mieliśmy okazję do przedwernisażowego spotkania z artystą warszawskim panem Włodzimierzem Dawidowiczem, który w paru słowach zaprezentował nam swoje obrazy opowiadając co go inspiruje w sztuce.

O polskiej sztuce współczesnej można mówić długo, tym razem zostały zwięźle zaprezentowane sylwetki od A do Z prezentujące sztukę konceptualną i performer.

 Magdalena Abakanowicz, Paweł Alhamer, Sylwester Ambroziak (najbardziej znacząca postać we współczesnej rzeźbie), Mirosław Bałka (pierwszy w Polsce, najbardziej znany na świecie), Jerzy Bereś, Cezary Bodzianowski, Andrzej Dudek – Durer, Władysław Hasior, Jerzy Kalina, Piotr C Kowalski, Robert Kuśmirowski, Zbigniew Libera, Robert Maziejuk, który jako jedyny z Białej Podlaskiej wystawiał w „Zachęcie”, Roman Opałka (V. miejsce w rankingu światowym), Wilhelm Sasnal, Leon Tarasiewicz, performer Zbigniew Warpechowski. Rzeźby Barbary Zbrożyny stały swego czasu przed Domem Socjalnym „Biawena”, a obecnie częściowo przed Rywalem oraz domami studenckim AWF, a Gustaw Zemła, twórca m.in. pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach zaprojektował nieodpłatnie płaskorzeźby do kapliczek Drogi Krzyżowej w Serpelicach.

opr. Irena Mikiciuk

postheadericon Zaproszenie na film

A A A

Frida Kahlo, właściwie Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderon, meksykańska malarka słynąca z portretów własnych żyła w latach 1907 – 1954.

Życie Fridy Kahlo zaczęło się i zakończyło w Mexico City, w jej domu zwanym „Niebieskim Domem”. Sztuka Kahlo posiada wiele nawiązań do kultury meksykańskiej i indiańskiej. Z tego powodu często bywa określana jako sztuka naiwna (prymitywizm) bądź folkowa, nierzadko również jako surrealistyczna. Charakterystyczną tematyką poruszaną przez Kahlo było cierpienie i ból fizyczny. Nawiązania te były bezpośrednio związane z jej problemami zdrowotnymi ciągnącymi się od dzieciństwa (polio w wieku 6 lat), które dodatkowo „wsparły” konsekwencje wypadku samochodowego w okresie nastoletnim. Związana z meksykańskim artystą Diego Riverą, była jak on członkinią Meksykańskiej Partii Komunistycznej od 1928 roku. 

Chociaż prace Kahlo są czasami określane jako surrealistyczne a sama Kahlo wystawiała je wraz z europejskimi surrealistami, ona sama nie uznawała tej estetyki. Jej zainteresowanie tematyka kobiecą i szczerość ekspresji, dostrzeżone przez ruch feministyczny, spowodowały, że stała się jego symbolem w ostatnich latach XX. wieku.

W 1959 r. w rodzinnym „Niebieskim Domu” Fridy wybudowanym w roku 1907 przez jej ojca Guillermo Kahlo zorganizowano Muzeum poświęcone jej osobie i twórczości.

(źródło: Wikipedia)

postheadericon Relacja z wizyty prof. Ślężyńskiego

A A A

           

„ Nie na tym rzecz polega, aby dodać lat do życia,

ale na tym przede wszystkim, aby dodać życia do lat”

A.    Carrel

 


Człowiek legenda -  81 letni profesor AWF Katowice  - Jan Ślężyński  wykonywał z niezwykłą lekkością i gracją karkołomne,  niejednokrotnie mrożące krew w żyłach ewolucje gimnastyczne,  pokazując tym samym jak poprzez systematycznie  ćwiczenia ruchowe można zachować sprawność 
i zdrowie na długie lata  życia. „ Zawały i endoprotezy spisałem na straty…” – mówi profesor z rozbrajającym uśmiechem, „ Dzięki ćwiczeniom uniknąłem również inwazyjnej operacji chirurgicznej”.

 Ten niezwykły człowiek przybył z wizytą 28.05.2012 r. do Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II  na zaproszenie prof. Józefa Bergiera oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku  PSW by głosić wykład nt. „ Jak zdrowo i mądrze żyć – długowieczność w nowoczesnym europejskim stylu” propagującym Europejski Rok Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.
Studenci i kadra PSW oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w pierwszej części z zaciekawieniem przysłuchiwali się relacjom profesora z jego  dokonań.  Profesor J. Ślężyński swoje 80 urodziny uczcił w dość nietypowy sposób tj. przepłynął 80 długości 25 metrowego basenu  w czasie 1 godz. 21 min.), a miesiąc później ustanowił rekord Guinessa w stójkach na rękach ( 211 stójek na rękach).

W drugiej części wykładu słuchacze mieli okazję zobaczyć jak profesor przeobraża słowa w czyn i demonstruje  ćwiczenia w praktyce, zachęcając do regularnej pracy na rzecz zdrowia.
Na zakończenie niespodzianka – pogodny Pan profesor śpiewa piosenkę przy akompaniamencie gitary:  „ Jestem rad, jestem bardzo rad i z piosenką sobie idę prosto w świat….. Inni chcą, gonić szczęście swe, a ja wolę by goniło szczęście mnie…”

 

                                                                                                                                                                                                                                           Dorota Karwacka

                                                           Kierownik Uniwersytetu Trzeciego Wieku