LICZNIK ODWIEDZIN
  • 520923
NEWSLETTER
Wczytywanie... Wczytywanie...
POLEĆ ZNAJOMEMU
Email Znajomego
Wpisz treść
Przepisz z obrazka

postheadericon Wycieczka na Ziemię Brzeską

A A A

11.05.2013r. 17 osobowa grupa słuchaczy UTW odbyła podróż do Brześcia. Jest to miasto graniczne, wielokulturowe, które było prawie od  początku swego istnienia związane z historią Polski. W muzeach historii ziemi brzeskiej oraz miasta usłyszeliśmy informacje (po rosyjsku) od przewodników, zapaliliśmy znicz na polskim cmentarzu wojskowym (przywrócony od zapomnienia dzięki Macierzy Polskiej i p. Marii Sulimie), przemaszerowaliśmy przez teren dawnej twierdzy brzeskiej, zajrzeliśmy do odbudowanej cerkwi garnizonowej, pzeszliśmy się “deptakiem” i zrobiliśmy małe zakupy w znanym wszystkim Polakom wcześniej odwiedzjących Brześć domu towarowym. Po obiedzie pojechaliśmy zobaczyć restaurowany pałac Niemcewiczów w Skokach a potem do Wołczyna, miasta ostatniego króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wołczyn był kiedyś prężnym miastem, dzisiaj przypomina raczej wieś. Mieszka w nim pasjonatka dawnego Wołczyna -p. Kaczanowska, która zgromadziła w swoim małym domu sporą kolekcję “wołczynianów” do muzeum (powstanie jego zostało chwilowo zastopowane). Obok stoi kościół, w którym był pochowany król (w chwili obecnej jest on odrestaurowywany). W drodze z Wołczyna do Brześcia zajrzeliśmy do Wysokiego Litewskiego - miasta Sapiehów. Towarzyszyło nam słońce, błękitne niebo, soczysta zieleń, kwitnące bzy i kasztany oraz osoby, dzięki którym wyjazd był tak owocny: pasjonat Polesia p. Cezary Nowogrodzki, redaktor radia Biper -p. Mariusz Maksymiuk i p. Maria Sulima, przewodnicząca Macierzy Polskiej w Brześciu.  

postheadericon Wykład ks. dr J. Muchy.

A A A

W dniu 18 marca 2013r. odbył się wykład księdza dr J. Muchy pt. “Istota moralności - spotkanie z etyką”.  Na wstępie wykładowca wyjaśnił, czym jest etyka - jest to nauka o moralności. Ksiądz dr J. Mucha przedstawił słuchaczom UTW koncepcje dobra i zła w kontekście rozumowania różnych filozofów, i tak np.:

Św. Augustyn określił, iż najwyższym dobrem jest Bóg,

Seneka stwierdził, iż dobro powstaje przez połączenie z cnotą. 

Czyn jest moralnie dobry przez to, że jest aktem afirmacji osoby dla niej samej. Koncepcja dobra i zła moralnego zależy od przyjętej przez etyka  antropologii filozoficznej, czyli konkretnej koncepcji człowieka. Ludzie różnych kultur nie mają wzorca moralnego. Współcześnie dla wielu wzorcem takim stała sie Powszechna Deklaracja Praw Człowieka (Paryż 10.12.1948) zaadresowana do “wszystkich członków ludzkiej wspólnoty”.

Podsumowaniem wykładu było stwierdzenie dr Muchy: “Nie wierzcie etykom. Ufajcie tylko tym, którzy swoją etykę opierają na tej samej filozofii co Wasza”.  

postheadericon Wykład A. Sawczuk

A A A

W dniu 13 marca 2013r. odbył się wykład mgr Anny Sawczuk pt. “Zespół Aspergera - jak pomóc w szkole i poza nią”. Wykład był interesujacy. Słuchacze zapoznali się, jak rozpoznawać dzieci, które posidają cechy autystyczne i jak im można pomóc. Objawami tej choroby są:

1. niedostosowanie społeczne,

2. wąski zakres zainteresowań, 

3. schematyzm,

4. zaburzenie mowy i języka,

5. zaburzenia w komunikacji niewerbalnej,

6. niezgrabność ruchowa.

Zadaniem dorosłych, a więc rodziców i dziadków jest umiejętne postępowanie, które złagodziłoby cierpienie dziecka i pozwalałoby mu odnaleźć się w społeczeństwie. 

Przed wykładem, jak i po nim słuchacze w naszej sali 005 spotkali się, by uczcić Dzień Kobiet degustując wspaniałe potrawy przygotowane przez siebie . Podczas posiłku Przewodnicząca - E. Kuczewska i kol. E. Mikulska podały szereg informacji nt. Święta- Dzień Kobiet.

postheadericon Wycieczka do Białegostoku

A A A

W dniu 8 marca 2013r. (Dzień kobiet) grupa słuchaczy UTW wyjechała autokarem do Białegostoku na wycieczkę. Program wycieczki był bardzo ciekawy i intensywny. W drodze Przewodniczaca - Ewa Kuczewska zapoznała słuchaczy z historią miasta Białystok. W programie było zwiedzanie miasta, Muzeum Podlaskiego i Pałacu Branickich oraz Ratusza. W Pałacu, w auli głównej przewodnik zapoznał nas w sposób bardzo ciekawy i humorystyczny z historią i ciekawymi wydarzeniami związanymi zarówno z miastem, jak i Pałacem, gdzie obecnie ma swoją siedzibę Akademia Medyczna. Następnie w miłej atmosferze zjedliśmy obiad i udaliśmy się do Teatru Dramatycznego. Tam obejrzeliśmy spektakl Martina McDonagha - “Samotny zachód”. Bohaterami sztuki są dwaj mieszkający razem bracia: Valene i Coleman. Są wobec siebie brutalni i nieustępliwi. Braci próbuje pojednać ksiądz Welsh. Sztuka była interesująca, czsami zabawna, czsami bardzo dramatyczna. Powróciliśmy do domu ok. godz. 22.30 pełni miłych wrażeń. 

postheadericon Film “Nędznicy”

A A A

W dniu 04.03.2013r. grupa 30 słuchaczy UTW obejrzała w kinie Merkury film. pt. “Nędznicy”. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem pięknego filmu, adaptacji powieści Viktora Hugo. Film opowiada o losach francuskiego ludu dotknietego niesprawiedliwością społeczną, którą uosabia postać głównego bohatera Jeana Valijeana. Za kradzież kawałka chleba zostaje on skazany na ciężkie roboty. Z czasem, kiedy udaje mu się opuścić zsyłkę i dzięki pomocy biskupa zdobywa wysoką pozycję społeczną zaczyna pomagać skrzywdzonym przez los i biednym ludziom. Cały czas jednak prześladuje go inspektor Javert.

Zachwyciły nas piękne kostiumy, zrobiona z rozmachem scenografia i wspaniała gra aktorów. Z przyjemnością możemy polecić każdemu obejrzenie filmu i posłuchanie pięknej muzyki.   

postheadericon Zebranie organizacyjne słuchaczy UTW

A A A

W dniu 27.02.2013r. odbyło się zebranie organizacyjne słuchaczy UTW przy PSW w Białej Podlaskiej, na którym został przedstawiony PLAN PRACY na II semestr 2012/2013r. Przewodniczaca Ewa Kuczewska wspólnie z koleżankami z Zarządu i Rady Programowej opracowały ciekawą ofertę pracy na drugie półrocze roku akademickiego. 

Podczas przerwy semestralnej mieliśmy okazję uczestniczyć w kilku spotkaniach z kulturą i sztuką m.in. było wyjście do Galerii Podlaskiej i do kina, a teraz z przyjemnością wrócimy do naszych zajęć fakultatywnych i wykładów.

postheadericon Harmonogram zajęć na II semestr 2012/2013r.

A A A

Gimnastyka rekreacyjna, Klub Kultury “Piast” - p. A. Kowalski - wtorek, godz. 13.30

Język angielski - p. M. Dąbrowska

środa, godz. 11.40, s. 375R - grupa zaawansowana,

piątek, godz. 9.50, s. 313R - grupa średnozaawansowana,

piątek, godz. 10.45, s. 313R - grupa podstawowa

Basen, p. J. Sadowska - piątek, godz. 12.30

Informatyka, p. M. Hawryluk - piątek, godz. 8.15 - 9.30 Telecentrum

Gimnastyka, p. E. Niźnikowska, czwartek, godz. 13.30 - sala gimnastyczna PSW

Nordic Walcing - poniedziałek, godz. 10.00 - zbiórka przed starym budynkiem PSW

postheadericon Film pt.”Miłość”

A A A

31 stycznia 2013r. grupa 22 słuchaczy naszego UTW i osób towarzyszących w NowymKinie MERKURY wspólnie obejrzała film Michaela Haneke pt. “Miłość”. Jest to dramat produkcji austriacko-francusko-włoskiej nagrodzony Złotą Palmą na festiwalu w Cannes. Film opowiada o sile miłości, czułości i poświęceniu w życiu małżeństwa muzyków w podeszłym wieku. To długie - pełne zrozumienia i poświęcenia drugiej osobie życie kończy się jak każde inne - cierpieniem i śmiercią.

postheadericon “Ziemia i ludzie”

A A A

14.02.2013r. w sali 133 odbył się wykład pt. “Zrównowazony rozwój, szansa i konieczność dla Ziemi i każdego z nas” przeprowadzony przez dr Annę Batorczak - wykładowcę akademickiego z Uniwersytetu Warszawskiego. Był to jeden z projektów z cyklu “Zielona wiedza dla UTW”, którego celem jest propagowanie idei zrównoważonego rozwoju Ziemi. Dla nas słuchaczy jest to ciągle abstrakcyjne pojęcie, a przecież sami widzimy efekty zmian klimatu, zwiększone zanieczyszczenie, czy coraz większe wykluczenie grup społecznych. Pani dr Anna Batorczak uświadomiła nam słuchaczom UTW przy PSW w Białej Podlaskiej w jaki sposób należy postępować i jak przeciwdziałać tym szkodliwym zachowaniom, aby jak najdłużej utrzymać w dobrej kondycji planetę Ziemię z myślą o przyszłych pokoleniach. Swoją obecnością zaszczyciła nas p. Ewelina Skoczeń z Fundacji Ziemia i Ludzie. Byli także na wykładzie słuchacze z zaprzyjaźnionej lubelskiej filii UTW i kierownik naszego UTW p. mgr Dorota Karwacka. Wykład był bardzo interesujący i mamy zapewnienie, że w przyszłości będziemy mogli gościć w naszym UTW p. dr Batorczak z równie ciekawym wykładem. Na ręce przewodniczacej Ewy Kuczewskiej - Ewelina Skoczeń Przekazała Certyfikat PRZYJAZNY ZIEMI dla UTW  przy PSW w Białej Podlaskiej. Wszyscy słuchacze otrzymali książki pt. “Przyszłość, jakiej chcemy dla naszych wnuków”. W wykładzie uczestniczyło 48 osób.    

postheadericon Zemsta nietoperza

A A A

Dnia 8 lutego 2013r. słuchacze UTW przy PSW w Białej Podlaskiej jeżdzili do Lublina na operetkę pt.”Zemsta nietoperza J. Straussa. Akcja operetki rozgrywa się u schyłku dziewiętnastego wieku w modnym kurorcie pod Wiedniem. Zamożny bankier Gabriel von Eisenstein wracając z balu u księcia Orlovskiego po całonocnej maskaradzie zostawił w środku miasta pijanego dr Falka w stroju nietoperza. Z zemsty dr Falk knuje misterną intrygę wciągając w to żonę von Eisensteina Rozalindę adorowaną przez byłego kochanka śpiewaka Alfreda. Dużą rolę w intrygach odgrywa pokojówka Rozalindy Adela. Oglądaliśmy operetkę z wielkim zainteresowaniem i łzami na policzkach, śmiejąc się z zabawnych sytuacji. W drodze do Lublina (było nas 40 słuchaczy) przewodnicząca UTW Ewa Kuczewska pokrótce opowiedziała o zabytkach Lublina a także przedstawiła różnice między operą a operetką. Mając w pamięci przepiękne straussowskie melodie wróciliśmy do Białej Podlaskiej ok. godz. 24. 

LOGOWANIE

| Zarejestruj się | Nie pamiętasz hasła?

WYDARZENIA
ANKIETA

Czy UTW jest dobrym przedsięwzięciem?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...