LICZNIK ODWIEDZIN

WordPress database error: [Duplicate entry '1632812961-44.192.254.246' for key 'PRIMARY']
INSERT INTO wp_onlinecounter VALUES ('1632812961.3105', '44.192.254.246', '616932', '0', '0', '/?cat=8&language=pl&language=pl')

  • 616932
NEWSLETTER
Wczytywanie... Wczytywanie...
POLEĆ ZNAJOMEMU
Email Znajomego
Wpisz treść
Przepisz z obrazka

postheadericon Życzenia

A A A

 

Świąt prawdziwie świątecznych,
ciepłych w sercu, zimowych na zewnątrz,
jaśniejących pierwszą gwiazdką
co daje nadzieję na następny rok

  życzą

członkowie Samorządu UTW

postheadericon Zaproszenie

A A A

 

Wszystkich Słuchaczy UTW
serdecznie zapraszamy
na

SPOTKANIE  OPŁATKOWE 

które odbędzie się 
18.12.2013 r. (środa) o godz. 16,00 
w  stołówce  PSW

 
 

postheadericon Dzień Seniora w Białej Podlaskiej

A A A

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora  składamy wszystkim Bialskim Seniorom gorące życzenia zdrowia i wielu lat życia, wypełnionego radością i satysfakcją z przeżytych lat oraz szacunkiem jakim już w starożytności otaczani byli ludzie starsi z uwagi na ich doświadczenie i życiową mądrość.

Apelujemy też do ludzi młodszych, by dbali o Seniorów, pamiętali o tym ile pięknych kart polskiej historii związanych jest z życiem tych, którzy swoją młodość i lata średnie poświęcili temu, by dzisiaj młodzi mogli czerpać korzyści z ich dokonań.

Pamiętajmy, że każdy kto jest dzisiaj stary był kiedyś młody i każdy z nas chciałby doczekać pięknej i radosnej starości.

Relację ze spotkania seniorów w naszym mieście można obejrzeć tutaj 

postheadericon Zaproszenie

A A A

Serdecznie zapraszamy Słuchaczy UTW na

DZIEŃ  SENIORA

Spotkanie odbędzie się 19 listopada br (wtorek)
o godz.16,00

w stołówce PSW  ul. Sidorska 95/97

 

W programie pokaz rękodzieła artystycznego w wykonaniu
kol. Aliny Frączak, okolicznościowe wiersze,
degustacja potraw i tańce.

Koszt 25,- zł / os.


 

postheadericon Ostatnie wydarzenia

A A A

 Do przeczytania krótkich informacji
oraz obejrzenia zdjęć z ostatnich wydarzeń,
w których uczestniczyli słuchacze naszego UTW  
zapraszamy do naszej  GALERII.

postheadericon IX uroczysta inauguracja roku akademickiego w Uniwersytecie Trzeciego Wieku

A A A

Inauguracja nowego roku akademickiego odbyła się w dniu 8.10.2013. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Jego Magnificencja Rektor PSW prof.zw. dr hab. Józef Bergier, kanclerz uczelni mgr Adam Chodziński oraz prezydent miasta Andrzej Czapski.

Na inaugurację przybyły przedstawicielki UTW w Brześciu z panią Teresą Puńko na czele, przedstawiciele kół seniora działających w naszym mieście oraz członkowie
UTW w Lublinie.

Wykład inauguracyjny „Odkrywamy bajki na nowo” wygłosiła pani Lilia Potonia, arteterapeutka, doktorantka UMCS na Wydziale Pedagogiki i Psychologii.

W części artystycznej wystąpił kabaret z UTW Lublin „Odnowiony” z autorskim spektaklem „Posrebrzany walc” oraz zespół wokalny z tego Uniwersytetu „Pasjonata”.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii oraz  filmiku  z zakończenia uroczystości.

postheadericon Wycieczka na Ziemię Brzeską

A A A

11.05.2013r. 17 osobowa grupa słuchaczy UTW odbyła podróż do Brześcia. Jest to miasto graniczne, wielokulturowe, które było prawie od  początku swego istnienia związane z historią Polski. W muzeach historii ziemi brzeskiej oraz miasta usłyszeliśmy informacje (po rosyjsku) od przewodników, zapaliliśmy znicz na polskim cmentarzu wojskowym (przywrócony od zapomnienia dzięki Macierzy Polskiej i p. Marii Sulimie), przemaszerowaliśmy przez teren dawnej twierdzy brzeskiej, zajrzeliśmy do odbudowanej cerkwi garnizonowej, pzeszliśmy się “deptakiem” i zrobiliśmy małe zakupy w znanym wszystkim Polakom wcześniej odwiedzjących Brześć domu towarowym. Po obiedzie pojechaliśmy zobaczyć restaurowany pałac Niemcewiczów w Skokach a potem do Wołczyna, miasta ostatniego króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wołczyn był kiedyś prężnym miastem, dzisiaj przypomina raczej wieś. Mieszka w nim pasjonatka dawnego Wołczyna -p. Kaczanowska, która zgromadziła w swoim małym domu sporą kolekcję “wołczynianów” do muzeum (powstanie jego zostało chwilowo zastopowane). Obok stoi kościół, w którym był pochowany król (w chwili obecnej jest on odrestaurowywany). W drodze z Wołczyna do Brześcia zajrzeliśmy do Wysokiego Litewskiego - miasta Sapiehów. Towarzyszyło nam słońce, błękitne niebo, soczysta zieleń, kwitnące bzy i kasztany oraz osoby, dzięki którym wyjazd był tak owocny: pasjonat Polesia p. Cezary Nowogrodzki, redaktor radia Biper -p. Mariusz Maksymiuk i p. Maria Sulima, przewodnicząca Macierzy Polskiej w Brześciu.  

postheadericon Wykład ks. dr J. Muchy.

A A A

W dniu 18 marca 2013r. odbył się wykład księdza dr J. Muchy pt. “Istota moralności - spotkanie z etyką”.  Na wstępie wykładowca wyjaśnił, czym jest etyka - jest to nauka o moralności. Ksiądz dr J. Mucha przedstawił słuchaczom UTW koncepcje dobra i zła w kontekście rozumowania różnych filozofów, i tak np.:

Św. Augustyn określił, iż najwyższym dobrem jest Bóg,

Seneka stwierdził, iż dobro powstaje przez połączenie z cnotą. 

Czyn jest moralnie dobry przez to, że jest aktem afirmacji osoby dla niej samej. Koncepcja dobra i zła moralnego zależy od przyjętej przez etyka  antropologii filozoficznej, czyli konkretnej koncepcji człowieka. Ludzie różnych kultur nie mają wzorca moralnego. Współcześnie dla wielu wzorcem takim stała sie Powszechna Deklaracja Praw Człowieka (Paryż 10.12.1948) zaadresowana do “wszystkich członków ludzkiej wspólnoty”.

Podsumowaniem wykładu było stwierdzenie dr Muchy: “Nie wierzcie etykom. Ufajcie tylko tym, którzy swoją etykę opierają na tej samej filozofii co Wasza”.  

postheadericon Wykład A. Sawczuk

A A A

W dniu 13 marca 2013r. odbył się wykład mgr Anny Sawczuk pt. “Zespół Aspergera - jak pomóc w szkole i poza nią”. Wykład był interesujacy. Słuchacze zapoznali się, jak rozpoznawać dzieci, które posidają cechy autystyczne i jak im można pomóc. Objawami tej choroby są:

1. niedostosowanie społeczne,

2. wąski zakres zainteresowań, 

3. schematyzm,

4. zaburzenie mowy i języka,

5. zaburzenia w komunikacji niewerbalnej,

6. niezgrabność ruchowa.

Zadaniem dorosłych, a więc rodziców i dziadków jest umiejętne postępowanie, które złagodziłoby cierpienie dziecka i pozwalałoby mu odnaleźć się w społeczeństwie. 

Przed wykładem, jak i po nim słuchacze w naszej sali 005 spotkali się, by uczcić Dzień Kobiet degustując wspaniałe potrawy przygotowane przez siebie . Podczas posiłku Przewodnicząca - E. Kuczewska i kol. E. Mikulska podały szereg informacji nt. Święta- Dzień Kobiet.

postheadericon Wycieczka do Białegostoku

A A A

W dniu 8 marca 2013r. (Dzień kobiet) grupa słuchaczy UTW wyjechała autokarem do Białegostoku na wycieczkę. Program wycieczki był bardzo ciekawy i intensywny. W drodze Przewodniczaca - Ewa Kuczewska zapoznała słuchaczy z historią miasta Białystok. W programie było zwiedzanie miasta, Muzeum Podlaskiego i Pałacu Branickich oraz Ratusza. W Pałacu, w auli głównej przewodnik zapoznał nas w sposób bardzo ciekawy i humorystyczny z historią i ciekawymi wydarzeniami związanymi zarówno z miastem, jak i Pałacem, gdzie obecnie ma swoją siedzibę Akademia Medyczna. Następnie w miłej atmosferze zjedliśmy obiad i udaliśmy się do Teatru Dramatycznego. Tam obejrzeliśmy spektakl Martina McDonagha - “Samotny zachód”. Bohaterami sztuki są dwaj mieszkający razem bracia: Valene i Coleman. Są wobec siebie brutalni i nieustępliwi. Braci próbuje pojednać ksiądz Welsh. Sztuka była interesująca, czsami zabawna, czsami bardzo dramatyczna. Powróciliśmy do domu ok. godz. 22.30 pełni miłych wrażeń. 

LOGOWANIE

| Zarejestruj się | Nie pamiętasz hasła?

WYDARZENIA
ANKIETA

Czy UTW jest dobrym przedsięwzięciem?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...