LICZNIK ODWIEDZIN
  • 515518
NEWSLETTER
Wczytywanie... Wczytywanie...
POLEĆ ZNAJOMEMU
Email Znajomego
Wpisz treść
Przepisz z obrazka

postheadericon FORUM

A A A

Strona [1]
Temat: Samozatrudnienie czy etat?
marpyr
Member
Posts: 9
Post Samozatrudnienie czy etat?
13-08-2010, 12:50

Najbardziej popularna do tej pory etatowa umowa o pracę coraz częściej ustępuje miejsca samozatrudnieniu. Pojęciem „samozatrudnienie” określa się jednoosobową działalność gospodarczą, która najczęściej świadczy usługi lub wytwarza produkty na rzecz jednego odbiorcy. Czy to może być szansa na aktywność zawodową?

marpyr
Member
Posts: 9
Post Re: Samozatrudnienie czy etat?
06-09-2010, 23:56

Rezygnacja z posady na rzecz samozatrudnienia powinna być poprzedzona dokładnymi wyliczeniami, czy rzeczywiście nam się to opłaci. Szczególnie ostrożne powinny być kobiety, które planują urodzenie dziecka.
http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/samozatrudnienie;czy;etat;-;co;sie;bardziej;oplaca,155,0,599195.html

kosa41
Member
Posts: 1
Post Re: Samozatrudnienie czy etat?
09-09-2010, 22:49

RZĄD OSZCZĘDZI MILIARD na … EMERYTACH/2010-08-04/
Rząd chce zlikwidować przepis, który pozwala na łączenie pracy z emeryturą z ZUS. Szuka oszczędności. Może się jednak okazać, że wielu emerytów przestanie pracować. Wtedy zamiast oszczędności niższe będą wpływy z podatków i składek.Jak to się ma do praw zawartych w Konstytucji RP z 1997r art 5.Wolnościom, prawą i obowiązkom człowieka i obywatela został poświęcony rozdział II konstytucji, tj 57 artykułów.
I tak wśród swobód osobistych Konstytucja wymienia następujące prawa i wolności:
Wolności i prawa ekonomiczne, socjalne i kulturalne to:
1)prawo do ochrony własności i prawo dziedziczenia;
2)swoboda działalności gospodarczej;
3)wolność wyboru zawodu i miejsca pracy, zakaz pracy przymusowej, obowiązek prowadzenia przez państwo polityki zmierzającej do pełnego, produktywnego zatrudnienia, zasada ochrony pracy przez państwo i jego nadzoru nad warunkami jej wykonywania, ustawowe określenie minimalnego wynagrodzenia;
4)prawo do ochrony warunków pracy oraz ustawowego określenia dni wolnych od pracy, płatnego urlopu, maksymalnych norm czasu pracy;
5)prawo do nauki: bezpłatne nauczanie w szkołach publicznych z możliwością ustawowego wprowadzenia opłat za naukę w publicznych szkołach wyższych, wolność nauczania i tworzenia szkół niepublicznych, autonomia wyższych uczelni;
6)prawo do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy- w zakresie i formach określonych przez ustawy;
7)prawo do opieki zdrowotnej świadczonej przez publiczną służbę zdrowia- na zasadach określonych ustawą: obowiązek władz publicznych zapewnienie opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom w podeszłym wieku i niepełnosprawnych;
8)obowiązek państwa zapewnienia prawnej ochrony rodziny i praw dziecka;
9)obowiązek państwa tworzenie warunków bezpieczeństwa ekologicznego i obowiązek ochrony środowiska przez władze publiczne;
10)obowiązek władz publicznych prowadzenia polityki sprzyjającej zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych obywateli;
11)obowiązek władz publicznych ochrony, w zakresie określonym ustawami, konsumentów, użytkowników i najemców przez praktyki zagrażającymi ich zdrowiu i bezpieczeństwu oraz przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi.
….a więc o jakiej aktywności i samozatrudnieniu 50+ mówimy???????…..to tyle w temacie….więcej na tentemat:http://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/297955,rzad-oszczedzi-miliard-na-emerytach.html?gclid=CICyz4mP-6MCFQ-RZgodNk60GA
“TAM GDZIE LUDZIE PRZESTRZEGAJĄ PRAWA PAŃSTWA SĄ SILNE I SZCZĘŚLIWE”-KSENOFONT

wsciub
Member
Posts: 4
Post Re: Samozatrudnienie czy etat?
23-09-2010, 22:07

Samozatrudnienie jest promowane, jako recepta na bezrobocie.
Część polskich biznesmenów zdecydowała się na przejście na samozatrudnienie z konieczności. Takie wymagania postawili wobec nich pracodawcy, którym pracownik - przedsiębiorca opłaca się bardziej od etatowca.
Bowiem we współpracy między firmami nie trzeba przejmować się prawem pracy, urlopami, czy zwolnieniami lekarskimi, a sporą część różnych obowiązków i ryzyko prowadzenia działalności bierze na siebie samozatrudniony.

Właściciel firmy sam określa swój czas pracy: można to uznać za zaletę, nie musi, jeśli nie chce, zrywać się co rano, czy przejmować narzuconym przez szefa planem urlopowym. Ma to jednak także minusy: nikt nie zapłaci mu wyższej stawki za pracę w nadgodzinach czy w weekendy. Nie ma też żadnych praw pracowniczych - takich jak tygodniowy limit godzin, czy prawo do przerwy obiadowej.

Przedsiębiorca wypoczywa za swoje.
W odróżnieniu od pracownika etatowego, nikt nie zapłaci mu za czas spędzony na urlopie.
Kalkulując więc swoje wynagrodzenie powinien uwzględnić 21 lub 26 dni urlopowych (w zależności od stażu pracy), na które musi zarobić przez pozostałą część roku.

Przechodząc z etatu na samozatrudnienie liczyć się trzeba nie tylko z niepewnością zarobków i zatrudnienia. Podstawowym problemem dla wielu polskich firm jest nieprecyzyjne i skomplikowane prawo podatkowe.

Strona [1]

LOGOWANIE

| Zarejestruj się | Nie pamiętasz hasła?

WYDARZENIA
ANKIETA

Czy UTW jest dobrym przedsięwzięciem?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...