LICZNIK ODWIEDZIN
  • 515519
NEWSLETTER
Wczytywanie... Wczytywanie...
POLEĆ ZNAJOMEMU
Email Znajomego
Wpisz treść
Przepisz z obrazka

postheadericon FORUM

A A A

Strona [1]
Temat: Kontrowersyjna wypowiedź o UTW
p.tarasewicz
Administrator
Posts: 5
Post Kontrowersyjna wypowiedź o UTW
18-08-2010, 11:02

Ostatnio przeczytałam dość kontrowersyjny wywiad z profesorem Wiesławem Łukaszewskim w Gazecie Wyborczej, w kktórym znalazłam taką oto wypowiedź:

“Te tzw. uniwersytety to grupy wsparcia, gdzie nieszczęśni starcy organizują sobie życie po to, żeby zająć swój czas, i po to, by tworzyć bazy danych o różnych okazyjnych darmowych wyżerkach. Nie nazywajmy tego uniwersytetami, bo to mistyfikacja. Jaki to uniwersytet? Jaka to nauka? To nieapetyczna gra pozorów. Jeśli chcemy naprawdę dać szansę kształcenia starym ludziom, niech każde miasto zafunduje kilkorgu z nich prawdziwe studia. Niech da im szansę doświadczenia sprawności intelektualnej, co jest niesamowitym przeżyciem. Taka bywa rzeczywistość szwedzka czy amerykańska. Tam w salach uniwersyteckich siedzą w jednej ławie 70-latki i 18-latki. To są koledzy ze studiów.

A u nas miarą sukcesu starych “studentów” jest lepienie garnków. Bo coś trzeba robić, trzeba starych zająć, żeby nie marudzili i by niczego od nikogo nie chcieli. A jak zaczynają za dużo myśleć, to “zadamy” im jeszcze jedną makatkę. Albo pozwolimy zrobić włóczkowy beret. Dla wnuka oczywiście, a nie, broń boże, na wystawę abakanów.”

Cały wywiad: http://www.tinyurl.pl?Gtp6hk6H

Wywiązała się na ten temat dyskusja:
http://www.tinyurl.pl?QSvEcHF5

Co Państwo o tym sądzą? Czekam na opinie

marpyr
Member
Posts: 9
Post Re: Kontrowersyjna wypowiedź o UTW
18-08-2010, 14:54

Z całym szacunkiem dla dokonań Pana Profesora Łukaszewskiego, wybitnego psychologa, ta wypowiedź nie była elegancka i nie oddaje rzeczywistej istoty funkcjonowania UTW.
Starość- słowo, które większość kojarzy negatywnie, łącząc ją z lekami, bólem, zmniejszoną sprawnością ruchową, czasami także psychiczną, osłabieniem, zmęczeniem itd. A jednak starość dzięki UTW (choć nie tylko) to też radość.
Coraz więcej, coraz ciekawiej, coraz śmielej ludzie starsi podchodzą do swojego wieku i faktu, że również mogą być aktywni. A to oferuje im UTW - zajęcia muzyczne, plastyczne, komputerowe, basen, gimnastyka w wodzie, ruch przy muzyce, wycieczki piesze itp. Ludziom na emeryturze również należy się coś od życia. Nadal są ludźmi, nadal chcą być aktywni, nadal chcą czuć się potrzebni. Wciąż pragną kontaktu z drugim człowiekiem, z którym mogą swobodnie porozmawiać, powspominać stare czasy, przy którym nie czują się skrępowani. Dlatego powstał Uniwersytet Trzeciego Wieku- by nikt nie czuł się samotny.
Zawsze można powiedzieć, że to za mało, że można zrobić więcej. Ale czy takie myślenie do czegoś konstruktywnego prowadzi? Twierdzę, że nie, że trzeba docenić te wartości, a wynalazek jakim jest UTW jest naprawdę świetnym osiągnięciem XX wieku.

p.tarasewicz
Administrator
Posts: 5
Post Re: Kontrowersyjna wypowiedź o UTW
23-08-2010, 11:45

Jest kolejna wypowiedź na ten temat - wywiad z prof. Piotrem Błędowskim, przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego
http://wyborcza.pl/1,97863,8277189,Starszaki_gora.html?as=1&startsz=x

Mirad
Member
Posts: 1
Post Re: Kontrowersyjna wypowiedź o UTW
17-09-2010, 11:12

Wypowiedź Pana profesora i funkcjonowanie UTW to kolory czarny i biały. Moje oczekiwania co do UTW były gdzieś w środku. Uważałem że będę mógł korzystać z wykładów odbywających się dla studentów po uprzednim zgłoszeniu. UTW proponuje jednak standard, który nie odpowiada moim oczekiwaniom. Faktycznie UTW przypomina raczej klub seniora. Warto się nad tym zastanowić.
Z poważaniem dla wysiłku wielu ludzi organizujących UTW.

elades
Member
Posts: 3
Post Re: Kontrowersyjna wypowiedź o UTW
04-11-2010, 16:35

Nie mam jeszcze w tej kwestii doświadczenia, ale szczerze mówiąc, nieco inaczej to sobie wyobrażałam. Jednak może pozory mylą?

Strona [1]

LOGOWANIE

| Zarejestruj się | Nie pamiętasz hasła?

WYDARZENIA
ANKIETA

Czy UTW jest dobrym przedsięwzięciem?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...