LICZNIK ODWIEDZIN
  • 548085
NEWSLETTER
Wczytywanie... Wczytywanie...
POLEĆ ZNAJOMEMU
Email Znajomego
Wpisz treść
Przepisz z obrazka

postheadericon SCOTS IN POLAND

A A A

Powitanie na lotnisku

5.05.2010 - Powitanie na lotnisku słuchaczy UTW z Perth ze Szkocji

Pierwsze spotkanie

6.05.2010 - Pierwsze spotkanie w Grabanowie, w trakcie którego Studenci UTW przywitali swoje koleżanki i kolegów z U3A z Perth i wręczyli im drobne upominki; wszyscy zapoznali się też ze szczegółowym programem pobytu.

Sesje multimedialne

W dniach od 6 do 13.05.2010 odbywały się sesje multimedialne, w trakcie których członkowie UTW zaprezentowali zagadnienia związane z szeroko pojętą tematyką dotyczącą Seniorów (m.in. wolontariat osób 50+, aktywność fizyczna Seniorów, aktywizacja zawodowa, instytucje i organizacje działające na rzecz Seniorów i wiele innych), a także przedstawili działalność UTW w Polsce. Uczestnicy sesji zapoznali się też z historią Białej Podlaskiej, świętami i tradycjami w polskiej kulturze oraz z ciekawymi informacjami m.in. na temat związków historycznych pomiędzy Polską a Szkocją.

Kolacja powitalna

6.05.2010 – Podczas uroczystej kolacji powitalnej w Grabanowie goście zostali powitani przez władze naszej uczelni, a także przez Prezydenta Białej Podlaskiej oraz Starostę Powiatu Bialskiego. W trakcie kolacji goście zaprezentowali swoje rodzinne miasto, Perth. Miłym akcentem był występ Zespołu Tańca Ludowego „Biawena” z Białej Podlaskiej.

Sitnik

6.05.2010 - W trakcie wizyty w Pracowni Zdobnictwa Ludowego uczestnicy wizyty mogli m.in. obejrzeć interesujące dzieła wykonane przez twórców ludowych.

Horbów

6.05.2010 - Obiad w regionalnym zajeździe „W zagrodzie” był okazją do spróbowania prawdziwych podlaskich przysmaków. Po obiedzie – powrót do Białej Podlaskiej i krótki objazd miasta. Szczególnie zainteresowanie zwiedzających wzbudziła cerkiew prawosławna.

Woroniec

6.05.2010 - W trakcie pobytu w Izbie Twórczości Ludowej zaprezentowano przedmioty wykonane z wikliny, a także wyroby miejscowych koronkarek. Goście mieli okazję spróbować tradycyjnego podlaskiego sękacza. Czas pobytu uprzyjemnił występ miejscowego zespołu śpiewaczego. Skoczne pieśni podlaskie wkrótce porwały do tańca wszystkich zgromadzonych i rozpoczęła się wspaniała zabawa taneczna.

Kozłówka

W dniu 7.05.2010 po śniadaniu uczestnicy wizyty studyjnej wyjechali na 4-dniową wycieczkę po województwie lubelskim. Po niespełna dwóch godzinach jazdy zwiedzający dotarli do Kozłówki, gdzie zwiedzili wnętrza Pałacu Zamojskich oraz Muzeum Socrealizmu.

Lublin

7.05.2010 - Krótki, lecz bardzo ciekawy spacer po Stary Mieście w Lublinie. W trakcie spaceru krótka przerwa na kawę w jednej z licznych kawiarenek. Po wycieczce do Lublina nocleg w hotelu „Słowik” w Poniatowej.

Na Majdanku

7.05.2010 - Najpierw film o dawnym obozie koncentracyjnym, a potem zwiedzanie terenu dawnego obozu zagłady. Wstrząsające wrażenia i retoryczne pytania: jak człowiek człowiekowi mógł zgotować taki los?

Kazimierz Dolny i Puławy

8.05.2010 - Prawie cały dzień pobytu w tym uroczym miasteczku zwanym nieraz „perłą renesansu nadwiślańskiego”. Na początek spacer po mieście i wyprawa do ruin zamku oraz na basztę – przy pięknej, słonecznej pogodzie goście rozkoszowali się malowniczym widokiem na miasto i dolinę Wisły. Kolejnym punktem pobytu był godzinny spacer statkiem po Wiśle. Po obiedzie kolejna atrakcja: przejazd bryczkami do przepięknego wąwozu lessowego o nazwie „Korzenny dół”. Następnym punktem wycieczki były Puław, gdzie zwiedzający przez godzinę spacerowali po przepięknym parku. W trakcie spaceru goście zwiedzili m.in. pałac Czartoryskich, Dom Gotycki i Świątynię Sybilli – budynek, w którym mieściło się pierwsze polskie muzeum.

Nałęczów

9.05.2010 - W programie: spacer po Parku Zdrojowym, degustacja wody mineralnej w Pijalni Wód, zwiedzanie Muzeum Stefana Żeromskiego i przerwa na kawę, lody i czekoladę w Pijalni Czekolady.

Zamość

10.05.2010 – W Zamościu goście mogli zwiedzić Rynek Główny i jego najbliższe otoczenie. Po zwiedzaniu – przerwa na kawę w pobliżu pięknego renesansowego ratusza.

Chełm

10.05.2010 – W Chełmie uczestnicy wizyty studyjnej zwiedzili podziemia kredowe. W trakcie spaceru podziemną trasą goście zupełnie niespodziewanie napotkali władcę podziemi, Ducha Bielucha.

Zaborek

11.05.2010 - Po terenie Uroczyska oprowadził gości właściciel pan Arkadiusz Okoń. Po zwiedzaniu wiatraka, dworku, kuźni, kościoła na gości czekał smaczny obiad.

Janów Podlaski

11.05.2010 - Godzinny spacer po terenie Stadniny Koni. Zachwyt wzbudziły ogiery w Stajni Czołowej, klacze ze źrebakami w Stajni Porodowej oraz konie pasące się na wybiegach.

Styrzyniec

11.05.2010 - Na początek degustacja sałatek i nalewek przygotowanych przez Seniorów z Białej Podlaskiej, a następnie spacer po ogrodzie działkowym.

Festyn rekreacyjny

11.05.2010 - W trakcie festynu pod nazwą „SURVIVAL DLA SENIORÓW” w Grabanowie wszyscy uczestnicy wzięli udział w wielu ciekawych zabawach o charakterze rekreacyjnym. Zabawy przygotowali i przeprowadzili studenci kierunku turystyka i rekreacja.

Ortel Królewski

12.05.2010 - Krótki pobyt w jednym z najstarszych kościołów drewnianych na Podlasiu.

Studzianka

Przed wejściem na Mizar tatarski gości powitała młodzież ze Studzianki przebrana w tradycyjne tatarskie stroje. Po zwiedzeniu cmentarza i wysłuchaniu prelekcji o Tatarach wygłoszonej przez Łukasza Wędę goście spróbowali swych sił w strzelaniu z łuku do tarczy.

Prywatne Muzeum Kultury Ludowej

Po Muzeum w Studziance gości oprowadził właściciel, pan Mieczysław Józefaciuk. Zbiory wzbudziły duże zainteresowanie i utwierdziły zwiedzających w przekonaniu, że warto jest chronić tradycję i kulturę ludową.

Kodeń

12.05.2010 - Pobyt rozpoczął się od degustacji wyrobów kulinarnych, m.in. nalewek, sękacza, chlebka kodeńskiego i kwasu chlebowego. W trakcie zwiedzania Kodnia goście zwiedzili kościół Św. Ducha, „Zielony Labirynt”, a także przespacerowali się brzegiem Bugu Wiele wzruszeń dostarczył pobyt w Bazylice Mniejszej p.w. Św. Anny i modlitwa przed obrazem Matki Boskiej Królowej Podlasia.

Na Uczelni

13.05.2010 - Spotkanie z Jego Magnificencją Rektorem Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej prof. zw. dr hab. Mieczysławem Adamowiczem. W trakcie spotkania Rektor opowiedział o dotychczasowych osiągnięciach Uczelni, oraz o planach na przyszłość. Goście wzięli też udział w imprezach zorganizowanych w ramach Dnia Otwartego PSW w Białej Podlaskiej, zwiedzili również budynki uczelni, obejrzeli stoiska prezentujące wszystkie kierunki studiów, pokaz ratownictwa medycznego, a także wzięli udział w pokazie fitness.

Kolacja pożegnalna

Kolacja pożegnalna została połączona z uroczystością jubileuszu 5-lecia UTW przy PSW w Białej Podlaskiej. Na salę wniesiono jubileuszowy tort, a słuchacze z 5-letnim stażem otrzymali listy gratulacyjne. W trakcie kolacji wystąpił zespół artystyczny Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej z przedstawieniem „Wesele Podlaskie”. Skoczne melodie podlaskie porwały do tańca wszystkich gości
Były słowa pożegnania, wspomnienia wspólnie spędzonych dni i życzenia – do zobaczenia w Szkocji!

 
LOGOWANIE

| Zarejestruj się | Nie pamiętasz hasła?

WYDARZENIA
ANKIETA

Czy UTW jest dobrym przedsięwzięciem?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...